Preston’s Cambridge Alumni: N-P


Preston’s Cambridge alumni
A-B / C-D / E-G / H-J / K-M / N-P / R / S / T-V / W-Y


The information is taken from ‘ACAD – A Cambridge Alumni Database’, n.d., http://venn.lib.cam.ac.uk/acad/intro.html. For more information see Introduction
The material is heavily abbreviated. Most of the abbreviations are self-explanatory but a guide to any doubtful ones can be found here: http://venn.lib.cam.ac.uk/acad/2016/abbreviations.html and a glossary of the sometimes arcane Cambridge terminology here: https://janus.lib.cam.ac.uk/db/node.xsp?id=Glossary


Napier, John Russell
Adm. pens. at Trinity, June 1, 1878. [2nd] s. of Richard Clay, of Avenue House, Plymouth Grove, Manchester. B. [Jan 5], 1858, at Preston, Lancs. School, Marlborough College. Matric. Michs. 1878; B.A. 1882. Ord. deacon (Manchester) 1883; priest, 1884; C. of Leigh, Lancs., 1883-6. C. of St Paul’s, Preston, 1886-90. V. of Walsden, 1890-1906. R. of North Fambridge, Essex, 1906-11. V. of Old Windsor, 1911-28. Latterly of Little Common, Bexhill. Died Mar. 12, 1939; buried at Bexhill. (Marlborough Coll. Reg.; Crockford; The Times, Mar. 13, 1939.)

Newham, Daniel
Adm. pens. at Clare, June, 1844. [Eldest s. of Daniel, owner of a mill for spinning linen yarn at Preston, Lancs. School, Manchester Grammar.] Migrated to Emmanuel, Oct. 18, 1844. Matric. Michs. 1844. Went with Bishop Percy to Melbourne, South Australia, 1847. First Inc. of St Peter’s, Melbourne. ‘He took a great interest in the establishment of Sunday Schools.’ Married, 1843, Mary, dau. of J. Bluett, Esq., advocate, of Douglas, Isle of Man, and had issue. Died ‘lately,’ in March, 1851. in Melbourne. Brother of William L. (1843) and of John (1846); doubtless father of the next. (Manchester Gr. Sch. Reg.; G. Mag., 1851, I. 311.)

Newsholme (post Wilkinson-Newsholme), Joseph Wilkinson
Matric. Non-Coll. from AYERST H. Lent, 1889; B.A. 1890. [7th s. of John Wilkinson, of Settle, Yorks.] Had Matric. from Merton College, Oxford, Oct. 21, 1886, age 19. Ord. deacon (Wakefield) 1891; priest, 1892; C. of Illingworth, Yorks., 1891-3. C. of Long Preston, 1894-8. Changed his name in 1902. C. of St Thomas, Pendleton, Lancs., 1898-1903. V. of St Ambrose, Pendleton, 1903-8. Latterly of Brook House, The Lea, Ross-on-Wye. Disappears from Crockford, 1941. (Al. Oxon.)

Newton, William Fretwell
Adm. pens. at Caius, Feb. 9, 1852. S. of Christopher, Wesleyan minister. B. Sept. 19, 1827, at Wirksworth, Derbs. Schools Clitheroe and Stafford. Matric. Michs. 1852; B.A. 1856; M.A. 1860. Ord. deacon (Chester) 1856; priest 1857; C. of St Bride’s, Liverpool, 1856-7. C. of St Mary’s, Bury St Edmunds, 1857-62. C. of Histon, Cambs., 1864-5. C. of Littleport, Cambs., 1865-76. V. of St Mark’s, Preston, Lancs., 1876-88. R. of Wambrook, Dorset, 1888-94. Died Sept. 19, 1894. Father of Herbert F. (1885). (Venn, II. 307; Crockford.) [Married, 20 Nov. 1862,at Histon, Cambridgeshire,, Sophia, dau. of the late C.P. Harris, of Newnham, Cambridge,, [Cambridgeshire [-co]] [-co]; she was a sister of Charles Sumpter Harris (1853) and a niece of William Smithies Beevor (1818) (P.J. Bamwell)]

Nixon, Thomas William
Adm. sizar (age 20) at Magdalene, Oct. 7, 1865. S. of William, Esq., of Tealby, Market Rasen, Lincs. Matric. Michs. 1865; exhibitioner; B.A. 1872; M.A. 1883. Ord. deacon (Chester) 1871; priest, 1874; C. of Grassendale, Lancs., 1871-4. P.C. of St Catharine’s, South Brixton, 1874-5. C. of Great Barrington and Taynton, Gloucs., 1875. V. of Chilton-super-Polden with Edington, Somerset, 1876-8. C. of Great Bookham, Surrey, 1878-80. Lic. pr., dio. of Winchester, 1885. Residing at Preston House, Little Bookham, Surrey, in 1895. Died Feb. 11, 1904, at Bognor, Sussex. (Crockford; The Times, Feb. 15, 1904.)

Noble, John
Adm. at Trinity HALL, Oct. 1899. S. of J., Esq., deceased, of Springfield, Scorton, Garstang, Lancs. [B. at Lea, near Preston, 1880.] School, Lancaster Grammar. Matric. Michs. 1899. A solicitor. J.P. for Cumberland. Of Brent House, Penrith, and Tirrill, Westmorland. Died at Tirrill, July 26, 1946. (C. R. Hudleston; Law Lists.)

Norris, William Henry
Adm. sizar at St John’s, Oct. 9, 1891. S. of the Rev. Thomas (Trinity College, Dublin, 1846), R. of Alexton, Uppingham [died 1890] (and Mary Elizabeth Turner). B. Feb. 28, 1870, at Tugby, Leics. School, St John’s, Leatherhead. Matric. Michs. 1891; B.A. 1894. Ord. deacon (Manchester) 1894; priest (Manchester) 1896; C. of Penwortham, Lancs., 1894-7. C. of Lytham, 1897-1900. V. of Loddington, Leics., 1900-5. P.C. of Longton, Lancs., 1905-36. Of Fulwood, Preston, in 1948. (St John’s Sch., Leatherhead, Reg.; Crockford.)

Oliver, Thomas
Adm. sizar (age 19) at Christ’s, July 3, 1758. S. of [the Rev.] Robert. B. [Jan. 4, 1739/40], at Preston, Lancs. School, Eton. Matric. Easter, 1759; Scholar, 1759. Resided until December, 1759. (Eton. Coll. Reg.; Peile, II. 267.)

Openshaw, James
Adm. pens. at Trinity, June 15, 1891. [Eldest] s. of Frederick, of Hothersall Hall, Ribchester, Preston, Lancs. (and Mary Elizabeth, dau. of Edmund Hardman, of Chamber Hall, Bury, and South Shore, Lancs.). B. [Apr. 13], 1871, at Bury, Lancs. School, Harrow. Matric. Michs. 1891; B.A. 1894; M.A. 1899. Called to the Bar, Inner Temple, June 17, 1896. On the Northern Circuit. Of Hothersall Hall, Ribchester. Chairman, Lancs. Quarter Sessions. O.B.E., 1920. J.P. and D.L. for Lancashire. Knighted, 1928. Died Jan. 1, 1935, at Preston; buried at Ribchester. (Burke, O.B.E.; Law Lists; The Openshaw Pedigree; Who was Who; The Times, Jan. 2, 1935.)

Ord, Clement
Matric. Non-Coll. Michs. 1881. [S. of Thomas, of Fullwood, Preston, Lancs. Schools, Preston Grammar; Friends’ School, Lancaster; Hitchin School; Flounder’s Inst., Ackworth.] Migrated to King’s, Jan. 26, 1882; Exhibitioner, 1883; B.A. 1884; M.A. 1888. Assistant Master at Hitchin School, 1875-9; in Germany, 1886-91. Assistant Lecturer in German, University College, Bristol, 1895-1902; Lecturer there, 1902-9; Head of the German Dept., Bristol University, 1909-25. Died Oct. 20, 1939, aged 80, at Clifton; buried there. (King’s Coll. Reg.; Schoolmasters’ Directories; The Times, Oct. 23, 1939.)

Osborne, William Pike
Adm. a scholar at Queens’, Oct. 1899. S. of [the Rev.] James (1872) [R. of Holton-le-Beckering, Lincs.]. B. Aug. 29, 1880, at Longridge, Preston, Lancs. Schools, St John’s, Leatherhead, and Stamford. Matric. Michs. 1899. Not in Queens’ College List, 1939. (St John’s Sch., Leatherhead, Reg.)

Otway, John
Adm. pens. (age 16) at St John’s, 03 Jun., 1636. S. of Roger, gent., of Sedbergh, West Riding of Yorkshire. B. at Beckside Hall, Middleton, Westmorland. School, Sedbergh. Matric. 1636; Scholar; B.A. 1639/40; M.A. 1643. Fellow, 1640-3, ejected. Adm. at Gray’s Inn, 01 Nov., 1638. Treasurer. Vice-Chancellor of the County Palatine of Lancaster, 1660-89. King’s Attorney-General there. M.P. for Preston, 1667-79, 1679-81. Knighted, 20 Jun., 1673. Chancellor of Durham [Co. Durham ], 1673-89. K.C. 1674. J.P. Of Ingmire Hall, West Riding of Yorkshire. Died 15 Oct., 1693; buried at Sedbergh. M.I. Benefactor to St John’s. Father of John (1667), Charles (1671) and Brathwait (1684). (Vis. of Yorks., 1665; M. H. Peacock; A. B. Beaven.)

Page, Alexander Shaw
Adm. sizar at St John’s, July 1, 1848. [Eldest] s. of [the Rev.] Samuel Flood (1830), architect, of Stoke Newington, Middlesex (and Augusta, dau. of Lieut.-Col. Alexander Shaw). B. [Apr. 20, 1829] at Stoke Newington. Bapt. Aug. 28, 1829. [Schools, Christ’s Hospital and Rossall.] Matric. Michs. 1848; B.A. 1852; M.A. 1889. Rowed for Cambridge at Henley, 1851, when they lost the Grand Challenge, and won the Stewards’ Cup, 1851. Ord. deacon (Canterbury) May 30, 1852; priest, Sept. 25, 1853; C. of Bexley, Kent, 1852-4. C. of St James, Preston, Lancs., 1854-6. V. of St Paul’s, Preston, 1856-7. P.C. of St Anne’s, Lancaster, 1857-64. V. of Selsley, Gloucs., 1864-91. Married (1) May 21, 1856, Eliza Mary Vivian, dau. of the Rev. Robert William Tunney, and had issue; (2) May 7, 1878, Janet Wilson, dau. of John Meadows White. Died Apr. 22, 1891. Father of William W. (1876) and Arthur S. (1889). (Rossall Sch. Reg.; Eagle, XVII. 206; A. P. Burke, Family Records; Crockford; The Guardian, Apr. 29, 1891; C. A. S. Page.)

Page, the Rev Samuel Flood
Adm. pens. at Queens’, July 8, 1830. Of Middlesex. [Eldest s. of Samuel, of Dulwich (and Mary Ann, dau. of Luke Flood). B. Feb. 29, 1796.] Matric. Easter, 1831. Read theology for two years. Before ordination had been a successful architect. P.C. of Farnham, Suffolk, 1841-5. Chaplain of the County gaol of Ipswich, 1846-8. P.C. of St Paul’s, Preston, Lancs., 1849-54. Married, May 14, 1821, Augusta, dau. of Lieut.-Col. Alexander Shaw, Governor of the Isle of Man. Died Sept. 16, 1854. Father of Alexander S. (1848); half-brother of Luke F. (1823). (C. A. S. Page; A. P. Burke, Family Records; Clergy List; G. Mag., 1854, II. 528.)

Paler, John
Matric. pens. from Trinity, Lent 1580/1. One of these names V. of Preston, Lancashire, 1604-21. Died April 15, 1621. (E. Axon.)

Paley, Joshua
Adm. pens. (age 19) at St John’s, Oct. 15, 1823. S. of John, of Preston. B. there. School, Clitheroe. Matric. Michs. 1824; B.A. 1828; M.A. 1832. Ord. deacon (Lichfield and Coventry) July 11, 1830; priest, July 10, 1831. P.C. of Pemberton, Lancs., 1832-49. Died at his father’s residence at Preston, Dec. 5, 1849, aged 45. Gave an organ to the church at Pemberton and left £1000 for the Church Schools and the choir. (Clergy Lists; G. Mag., 1850, I. 221.)

Palmer, Herbert Richmond
Adm. at Trinity Hall, 1896. S. of Robert, Esq., of The Bank House, Kirkby-Lonsdale. [B. Apr. 20, 1877.] School, Oundle. Matric. Michs. 1896; B.A. 1899; LL.B. 1900; M.A. 1910. Football (rugby) ‘blue,’ 1899. Called to the Bar, Middle Temple, June 15, 1904. Mining in San Francisco in 1903. Assistant Resident, Nigeria, 1904; Commissioner, Native Reserve, N. Nigeria, 1911; Supervisor, Native Reserve, Nigeria, 1914; Acting Resident, Kano Province, 1915-16; Resident, Bornu Province, 1917; Lieut.-Governor, Northern Provinces of Nigeria, 1925-30. Governor and Commander-in-Chief of Gambia, 1930-3; Governor and Commander-in-Chief of Cyprus, 1933-9. C.M.G., 1922; C.B.E., 1924; K.C.M.G., 1933. Author, Monographs on the History of Northern Nigeria; The Bornu Sahara and Sudan. Of Preston, Lancs., in 1951. (Book of Blues; Law Lists; Burke, P. and B.; Who’s Who.) [ d. 1958:05:22 WWW ]

Palmour, Walter Thomas
Adm. pens. at Emmanuel, June 3, 1858. [S. of the Rev. John Dawkins.] Matric. Michs. 1858; B.A. 1862. Ord. deacon (Manchester) 1862; priest, 1864; C. of Oswaldtwistle, Lancs., 1862-5. C. of Bickerstaffe, 1866-7. C. of Lancaster, 1867-8. C. of Bamford, 1868-70. P.C. of Fulwood, 1870-3. Chaplain of the County Asylum, at Whittingham, near Preston, 1873-1921. Died Jan. 8, 1921. Brother of the above. (Crockford; The Times, Jan. 10, 1921.)

Parker, Arthur Townley
Adm. pens. at Trinity, Feb. 17, 1848. [4th s. of Robert Townley (Christ Church, Oxford, 1811), of Cuerden Hall, Lancs., High Sheriff, 1817; M.P. for Preston (and Harriet, dau. of Thomas Brooke, of Church Minshull, Cheshire). B. Feb. 4, 1830.] Matric. Michs. 1848; B.A. 1852; M.A. 1855. Ord. deacon (Manchester) 1853; priest, 1855; C. of Deane, Lancs., 1853-5. R. of Burnley, 1855-1900. Hon. Canon of Manchester and Rural Dean of Burnley, 1866-99. Married, June 17, 1858, Catherine Susan, 3rd dau. of John Wilson, deceased, of Barton-under-Needwood, Staffs. Died Aug. 17, 1902, at his residence, Royle Hall, Burnley. (Scott, MSS.; Crockford; Burke, L.G., which gives ‘died Aug. 16’; The Times, Aug. 20, 1902.)

Parker, Gerald Townley
Adm. pens. (age 19) at Pembroke, Sept. 21, 1877. [3rd] s. of Robert Townley, junior, Capt. [53rd Regt.], of Cuerden Hall, near Preston, Lancs (and Judith Caroline Augusta, dau. of James Panton, of Plâs Gwyn, Anglesey). [B. Sept. 12, 1858. School, Harrow.] Matric. Michs. 1877. Married, Apr. 24, 1890, Helen Annie, dau. of George Ashby Ashby, sometime Capt., 11th Hussars, of Naseby Wolleys, Northants., and had issue. Died Feb. 2, 1892. (Harrow Sch. Reg.; Burke, L.G.)

Parker, James
Adm. pens. at St Catharine’s, Apr. 10, 1830. B. at Field-gate, Giggleswick, Yorks. Matric. Michs. 1830; B.A. 1834; M.A. 1837. Ord. deacon (Lichfield) 1834; priest, 1835. P.C. of St Mary’s, Preston, Lancs., 1838-42. V. of Ellerburne, Yorks., 1842-57. P.C. of Taddington, Derbs., 1857-65. Subsequently of Norton, Malton, Yorks. Disappears from Crockford, 1879.

Parker, Robert
Adm. Fell.-Com. (age 18) at St John’s, 01 Dec., 1746. S. of Banastre, of Cuerden, Lancashire, Esq. B. at Preston. School, Chesterfield, Derbyshire. (Mr Burrow). Of Cuerden, Esq. Married Anne, dau. of Thomas Townley, of Royle, Lancashire. Died 1779. (Jewitt, Reliq., XI. 161.)

Parr, John
‘M.A. from Trinity, 1662.’ B. c 1633. Ministered for a time to the Darwen nonconformists and also at Walton and Preston, enduring considerable persecution. Mentioned by Calamy as still living at Preston in 1713. Admon. of John Parr, of Preston, granted in 1716. (Probably same as the above.) (D.N.B.)

Patten, Henry
Adm. sizar at Clare, 16 Apr., 1663. Matric. 1663. One of these names, 4th s. of William, of Preston, Lancashire, gent., matric. (Brasenose College, Oxford ) 02 Jul., 1664, age 19. Perhaps V. of Garstang, Lancashire, 1677. At Preston, in 1680. Afterwards of Elvetham, Hampshire. (Al. Oxon.; Burke, L.G.; H. Fishwick, Garstang.)

Pearson, George Henry Spencer
Adm. sizar at St John’s, Oct. 11, 1862. S. of Henry Spencer (Trinity College, Dublin, 1842), gent. (and Dorothy). B. at Preston, Lancs. Bapt. June 16, 1843. Matric. Michs. 1862; B.A. 1866; M.A. 1871.

Pearson, James
Adm. pens. (age 18) at Trinity, Feb. 19, 1844. S. of James. B. [1825], at Preston, Lancs. School, Preston. Matric. Michs. 1844; Scholar, 1847; B.A. (15th Wrangler) 1848; M.A. 1854. Ord. deacon (Chester) 1851; priest, 1852; C. of Scarisbrick, Lancs., 1851-2. Mathematical Master at the Cathedral School, Norwich and R. of St Edmund’s, Norwich, 1852-6. F.R.A.S., 1874. Professor of mathematics at the Royal Military College, Sandhurst, 1857. V. of Altcar, Lancs., 1857-62. V. of St John’s, Workington, Cumberland, 1862-71. V. of Fleetwood, Lancs., 1871-86. Erected on the pier at Fleetwood a new contrivance for registering the height of the tides. ‘His system of tide computation was adopted by the Admiralty for the N.W. Coast of England.’ Author, The Elements of the Calculus of Finite Differences; Treatise on the Tides. Died Apr. 8, 1886, at Fleetwood, aged 60. (Boase, VI. 373, which gives ‘died April 18’; Crockford; The Guardian, Apr. 14, 1886.)

Pearson, Thomas
Adm. pens. at Christ’s, Oct. 10, 1885. S. of Thomas. B. July 1, 1862, at Stockton Heath, near Warrington. School, St Thomas’s, Stockton Heath, and at Owens College, Manchester. Matric. Michs. 1885; B.A. 1888; M.A. 1892. Ord. deacon (Manchester) 1888; priest, 1890; C. of St Matthew’s, Chadderton, Lancs., 1888-92. C. of St John’s, Preston, 1893-7. V. of Pilling, 1897-1924. Died Aug. 28, 1924. (Peile, II. 721; Crockford; The Guardian, Sept. 5, 1924.)

Pedder, John
Adm. pens. at St John’s, May 9, 1822. S. of the Rev. John (above), V. of Garstang, Lancs. (by his 2nd wife). [B. there, July 5, 1803.] Privately educated at Liverpool. Matric. Michs. 1822; B.A. 1826; M.A. 1829. Adm. ad eundem at Oxford, 1849. Ord. deacon (Chester) July 9, 1826; priest, July 15, 1827. Domestic Chaplain to the Marquess of Conyngham and C. of Kirkham, Lancs., 1835-56. V. of Garstang, 1856-9. Married, May 12, 1836, Margaret, dau. of James Pedder, of Preston. Of Finsthwaite House, Ulverston. J.P. for Lancs. and Westmorland. Died, s.p., July 16, 1859; buried at Garstang. Half-brother of James (1815). (Al. Oxon.; Scott, MSS.; Burke, L.G.; Clergy List; Baines, History of Lancs.; G. Mag., 1859, II. 313.)

Pedder, Richard Wallace
Adm. pens. at St John’s, Dec. 15, 1849; re-adm. July 3, 1851. S. of Edward, Esq. (1796), of Darwen Bank, Preston (and Mary). B. [July 11, 1831], at Walton-le-Dale, near Preston. Bapt. Aug. 1, 1831. [School, Repton.] Matric. Michs. 1851. Came to Cambridge with some £10,000, which he spent and then ran up debts to the amount of £5000, becoming bankrupt. While at College kept an establishment at St John’s Wood. In Canterbury gaol in 1857. (Repton Reg., which describes him as an ‘Ironmaster,’ and dead in 1910; Scott, MSS.; Cambridge Chronicle, Sept. 5, 1857.)

Pedder, the Rev James
B.A. 1758, incorp. from Oxford; M.A. 1758. Adm. pens. at Sidney, July 1, 1758. [S. of Richard, linen-draper, of Preston, Lancs. (and Jennet, dau. of John Reed, of Preston). B. July 25, 1731.] Matric. from Queen’s College, Oxford, Jan. 29, 1749-50, age 18; B.A. (Oxford) 1753. V. (and patron) of Garstang, Lancs., 1753-72. Married Jane, dau. of John Bowes. Died Apr. 29, 1772, buried at Garstang. Father of John (1787). (Al. Oxon.; Baines, History of Lancs., V. 424.)

Pellow, John Edwards
Adm. pens. at St John’s, Aug. 18, 1896. S. of William Trehane, dental-surgeon, of Southampton (and Fanny Rosa Edwards). B. there, Feb. 21, 1879. Schools, Montivilliers, France (Mr. A. Hervieux), and Southampton High (Mr R. W. Lees). Matric. Michs. 1896; B.A. 1900; M.A., M.B. and B.Chir. 1904. At St Thomas’s Hospital. M.R.C.S.; L.R.C.P., 1904. Medical and Surgical Officer at the Royal Infirmary, Preston. In practice at Wadebridge, Cornwall, in 1910. Served in the Great War, 1914-19 (Major, R.A.M.C.). Subsequently of Newbury, Berks., where he died Aug. 22, 1940; buried at Poundstock, Cornwall. (Univ. War List; Medical Directories; The Times Aug. 26, 1940.)

Perrin, Frederick Eugène
Adm. pens. at St John’s, June 20, 1881. S. of the Rev. Frederick Eugène (and Maria). B. Aug. 25, 1861, at Waddington, Whitwell, Yorks. Bapt. July 27, 1862. School, Clitheroe Grammar (Mr Boden). Matric. Michs. 1881; B.A. 1884; M.A. 1888. Ord. deacon (York) 1886; priest (Manchester) 1887; C. of St Paul’s, Preston, Lancs., 1886-93. R. of Quorn, S. Australia, 1894-7. R. of Riverton, S. Australia, 1897-1901. C. of Rushden, Northants., 1901-3. V. of Carbrooke, Norfolk, 1903-12. V. of North Lonsdale, British Columbia, 1912-15. R. of Sardis, B.C., 1915-17. Of Park View Drive, Victoria, B.C., in 1925. Disappears from Crockford, 1926. Brother of William E. (1882).

Petty, Thomas Edmund
Adm. pens. (age 18) at Trinity, Feb. 1, 1844. S. of Thomas. B. at Preston, Lancs. School, Royal Institution School, Liverpool. Matric. Michs. 1844; B.A. 1848; M.A. 1851. P.C. of Bardsea, Lancs., 1852-4. Disappears from Clergy List, 1855. [Only s. of Thomas PETTY of Wellhouse ??? [Wellwood, Lancashire, ???] d. 1854:05:29, aged 28, at Wellwood, Ulverston, (P.J. Barnwell)]

Phillips, Montagu
Adm. at Caius, Oct. 1, 1898. S. of Edward James Montagu, surgeon, of Liverpool. B. June 4, 1879, at Lower Bebington, Cheshire. School, Oundle. Matric. Michs. 1898; B.A. 1901; M.A. 1908; M.B. and B.Chir. 1909; M.D. 1912. Also at Liverpool University. M.R.C.S.; L.R.C.P., 1907. Resident House Surgeon and House Physician, Royal Infirmary, Liverpool. Practised at Preston, Lancs.; at Guildford (in 1930); at Hampstead (in 1940). Of Mossley Hill, Liverpool, in 1951. (Venn, II. 559; Medical Directories.) [ d. 1967:12:03 (J.D. Pickles: G & C Biog. Hist. VII)]

Pilkington, John Ormerod
Adm. pens. at Trinity HALL, Dec. 27, 1870. [Eldest] s. of W[illiam] O[rmerod], Esq., of The Willows, Aston-upon-Ribble, Preston (and Mary, dau. of John Stainton). [B. 1854.] School, Rugby. Matric. Michs. 1871; B.A. 1875; M.A. 1878. Adm. at the Middle Temple, Jan. 26, 1874. Called to the Bar, Nov. 17, 1877. On the Northern Circuit. Captain, 1st Vol. Batt., the Loyal North Lancs. Regt., 1881. Married, 1883, Evangeline Beatrice, dau. of J. Wilkins, of Sydenham, Kent. (Law Lists, 1910; Inns of Court; Foster, Men at the Bar; Walford, Co. Hist.)

Plews, George Richard
Matric. Non-Coll., Michs. 1883; B.A. 1891; M.A. 1895. Ord. deacon (Manchester) 1893; priest, 1895; C. of St Thomas, Preston, Lancs., 1893-1900. C. of High Lane, Cheshire, 1900-11. Subsequently without cure. Latterly of High Street, Hayfield, Stockport. Disappears from Crockford, 1939.

Price, Richard
Adm. sizar at St John’s, July 4, 1845. Matric. Michs. 1845; Scholar, 1848; B.A. 1849; M.A. 1867. Ord. deacon, 1850; priest, 1851; C. of St Ives, Hunts., 1851-7. C. of Wombridge, Salop, 1858. C. of St Thomas’s, Preston, 1859-62. C. of Holy Trinity, Hulme, Lancs., 1863. Chaplain, R.N.; H.M.S. Royal Oak, 1864-6; H.M.S. Royal Adelaide, 1867-9; H.M.S. Liverpool, 1870; H.M.S. Asia, 1871. Disappears from Clergy List, 1872.

Pritt, Henry
Adm. a scholar at Queens’, Oct. 1889. S. of Stephen. B. Mar. 20, 1871, at Little Hoole, Lancs. Matric. Michs. 1889; B.A. 1892. Ord. deacon (Manchester) 1894; priest, 1895; C. of St Philip’s, Salford, 1894-5. C. of St Paul’s, Preston, 1895-1902. V. of Little Lever, 1902-15. V. of East Crompton, 1915-19. V. of Habergham Eaves, 1919-23. V. of Bosley, Cheshire, 1923-5. Died July 18, 1925, at Grangeover-Sands. (Crockford; The Guardian, July 24, 1925.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s