Preston’s Cambridge Alumni: H-J


Preston’s Cambridge alumni
A-B / C-D / E-G / H-J / K-M / N-P / R / S / T-V / W-Y


The information is taken from ‘ACAD – A Cambridge Alumni Database’, n.d., http://venn.lib.cam.ac.uk/acad/intro.html. For more information see Introduction
The material is heavily abbreviated. Most of the abbreviations are self-explanatory but a guide to any doubtful ones can be found here: http://venn.lib.cam.ac.uk/acad/2016/abbreviations.html and a glossary of the sometimes arcane Cambridge terminology here: https://janus.lib.cam.ac.uk/db/node.xsp?id=Glossary


Hadfield, James
Adm. sizar at St John’s, June 30, 1846. S. of James, of Hayfield, Glossop, Derbs. [and Anne Waterhouse]. B. at Hayfield, Nov. 11, 1823. School, Penstone. Matric. Michs. 1846; Scholar, 1849; B.A. 1850; M.A. 1853. Ord. deacon, 1850; priest, 1851; C. of St Paul’s, Preston, Lancs., 1851-4. C. of Witchampton, Dorset, 1855-75 and C. of Hinton Parva, 1859-75. R. of Closworth, Somerset, 1875-6. Lived latterly at 52, St Thomas’s Street, Weymouth. Died Dec. 26, 1898, at 7, Royal Crescent, Melcombe Regis, Dorset. (Clergy List; Scott, MSS

Hadley, Augustus Vaughton
Adm. sizar at St John’s, July 3, 1852. S. of George, merchant, of King’s Norton, Worcs. [and Charlotte Elizabeth]. B. there [in 1834]. Bapt. July 2, 1834. Matric. Michs. 1852; Scholar, 1855; B.A. [p.186] (Senior Wrangler and 1st Smith’s Prize) 1856; M.A. 1859. Fellow, 1857-65; Tutor. Ord. deacon (Ely) 1857; priest, 1858. Took an active part in originating the U.M.C.A.; also much interested in the Volunteer Movement in Cambridge, and was chaplain to the Town Corps. H.M. Inspector of Schools, Preston, Lancs., 1865-7. Married, June 20, 1865, Gertrude Harriet, dau. of the Rev. W. F. Wilkinson (1813), B.D., of Blandford Square, London, formerly Fellow and Tutor of Corpus Christi College, Cambridge. Died Mar. 23, 1867, at Preston. (Crockford; G. Mag., 1867, I. 683; Eccles. Gazette, July 11, 1865; Cambridge Chronicle, Mar. 30, 1867.)

Hall, David Alston
Adm. pens. at St Catharine’s, Oct. 1, 1896. S. of Edward Franklin. B. [Jan. 21, 1871], at Elton, Lancs. Matric. Michs. 1896; B.A. 1899; M.A. 1903. Ord. deacon (Ripon, Litt. dim. for Manchester) 1899; priest (Manchester) 1900; C. of St Paul’s, Preston, 1899-1902. C. of Christ Church, Colne, Lancs., 1902-5. V. of Foulridge, 1905-17. R. of Holy Trinity, Blackley, 1917-28. V. of Bamford, 1928-35. Disappears from Crockford, 1936.

Hargrave, Raymond
Matric. Non-Coll. Michs. 1882. Migrated to Queens’, c. 1884. [School, St John’s College, Hurstpierpoint.] B.A. 1885. Ord. deacon (Exeter) 1885; priest, 1886; C. of Holsworthy, Devon, 1885-7. C. of Shirley, Hants., 1887-9. C. of Evercreech, Somerset, 1889-92. C. of Adlington, Lancs., 1892-5. C. of Haslingden, 1895-1906. C. of St Paul’s, Preston, 1907. Died 1907. (Reg. of St John’s Coll., Hurstpierpoint; Crockford.)

Harris, Robert
Adm. sizar at Emmanuel, May 8, 1783. Of Lancashire. S. and h. of Robert, merchant, of Clitheroe. B. there Feb. 20, 1764. School, Clitheroe (Mr T. Wilson). Matric. Michs. 1783. Migrated to Sidney, Dec. 20, 1783; Scholar, 1785; B.A. (10th Wrangler) 1787; M.A. 1790; B.D. 1797. Fellow of Sidney. Head Master of Preston Grammar School, Lancs., 1788-1835. Ord. deacon, 1792; priest, 1793; V. of St George’s, Preston, 1798-1862. Died Jan. 6, 1862, aged 97. (Boase, I. 1350; Clergy List; Crockford; G. Mag., 1862, I. 236.)

Haslewood, William Maude
Adm. sizar at St John’s, June 3, 1847. S. of the Rev. Boulby Thomas (1813) [and Margaret]. B. Feb. 23, 1828, at Bishop Wearmouth, Durham. [School, Rossall.] Matric. Michs. 1847; B.A. 1851. C. of Ribchester, Lancs., 1851. C. of St Mary’s, Preston, 1851-6. C. of Slaidburn, Yorks., 1856-7. P.C. of Tockholes, Blackburn, Lancs., 1858-61. V. of Gt Harwood, Accrington, Lancs., 1861-88. Married and had issue. Died 1888. Brother of Boulby (1848) and Dickens (1842). (Clergy List; Crockford; Cant. Act Bk.)

Hatton-Williams, William Edward
Adm. pens. at Peterhouse, Sept. 13, 1889. S. of the Rev. John [Williams], R. of Newton, Montgomery. B. Mar. 14, 1867, at Bootle. School, Horton Lawn, Chester. Matric. Michs. 1889; name off, Mids., 1892. [One William Edward Williams, B.A. at Trinity College, Dublin, 1897, was ord. deacon (Manchester) 1899; priest, 1900; C. of All Saints’, Preston, 1899-1902; C. of St Thomas’s, Edinburgh, 1902-5; C. of Holy Trinity, Margate, 1905; C.M.S., Metrop. and S.E. 1st Dist., 1908-10; V. of St Paul’s, Holloway, London, N., 1910-19. Disappears from Crockford, 1920.] (T. A. Walker, 610; no career given.)

Hawkins, Moses
Adm. pens. at St John’s, June 10, 1846. S. of John, manufacturer, of Snow Hill [and Ellen]. B. at Preston, Lancs. Bapt. May 18, 1828. School, Preston Grammar (Rev. G. N. Smith, M.A.). Matric. Michs. 1846; B.A. 1853.

Haworth, William
Adm. sizar at St John’s, 24 Aug., 1652. S. of Laurence, of Preston-in-Amounderness, Lancashire. B. there. School, Sedbergh (Mr Jackson). Matric. 1652; B.A. 1656/7. Ejected from St Peter’s, St Albans, 1662. Afterwards preacher at Hertford. Died 1703. Father of Samuel (1677). (Calamy, II. 40; Sedbergh Sch. Reg.)

Heaton, Peter
Adm. sizar (age 19) at St John’s, 26 Mar., 1717. S. of Henry, linendraper, of Lancashire. B. at Preston. Schools, Preston and Sedbergh (Mr Saunders).

Henn, Henry
Adm. pens. (age 18) at Trinity HALL, June 16, 1877. [6th] s. of Thomas Rice, Esq. [Q.C.], of Paradise, Co. Clare, Ireland, Recorder of Galway [and Jane Isabella, dau. of the Rt. Hon. Francis Blackburne, Lord Chancellor of Ireland). B. 1858, at Greystones, Co. Wicklow, Ireland]. School, Sherborne. Matric. Michs. 1877; Scholar, 1878; B.A. (Class. Trip., 1st Class) 1881; M.A. 1884; D.D. 1909. Fellow, 1881-96. Dean, 1887-95. Bursar, 1890-5. Select Preacher, 1894-5, 1901-6, 1920. Adm. at Lincoln’s Inn, Nov. 17, 1881; studied law until 1884. Ord. deacon (Manchester) 1886; priest, 1887; C. of Preston Parish Church, Lancs., 1886-8. V. of St Paul’s, Preston, 1895-1902. V. and Rural Dean of Bolton-le-Moors, 1902-9. Hon. Canon of Manchester, 1903-11. Bishop Suffragan of Burnley, 1909-31. An excellent horseman, yachtsman and salmon fisher. Of Reedley Lodge, Burnley, Lancs. Died Oct. 21, 1931. Brother of the above. (Who was Who; Sherborne Sch. Reg.; Crockford; Scott, MSS.; Burke, L.G. of Ireland; Fox-Davies, Armorial Families; Inns of Court; The Times, Oct. 22, 1931; Cambridge Review, Oct. 30, 1931.)

Heron, Constance
Matric. Newnham College 1875 Newnham College 1875-76 no Tripos. Assistant Mistress: Preston High School. Presumed dead. no certificate [in earlier times, women who passed the Tripos examination were not awarded a degree (because they were women) but were awarded a Certificate instead].

Herschell, John Francis Israel
Adm. pens. at Queens’, Oct. 18, 1838. Of Germany. Matric. Michs. 1838; B.A. 1840. Ord. deacon (Norwich) 1840; priest (Chester) 1841. C. of Halesworth and Chaplain to Wangford Union, Suffolk, 1843-7. One J. F. (not found in Al. Oxon. or elsewhere) was C. of St Thomas’s, Preston, Lancs., 1845-50. [Both J. F. and J. F. I. are found in Clergy List, 1845-7, but only J. F. 1847-50.] Chaplain to the County gaol, Gloucester, 1851-7. R. of Mainstone, Salop, 1857-65. Disappears from Crockford, 1868. (Crockford, ‘John Francis, of Queens’, Cambridge.’)

Hesketh, Thomas
Educated at Cambridge. 2nd s. of Gabriel, of Aughton, Lancashire. B. 1548. Perhaps adm. at Gray’s Inn, 1572. Barrister. M.P. for Preston, 1586; for Lancaster, 1597, 1604; for Lancashire, 1601. Recorder of Lancaster, 1589. Attorney of the Court of Wards and Liveries, 1589. Counsel for the University, c 1600. Knighted, Jun., 1603. Of Heslington, East Riding of Yorkshire. Died 15 Oct., 1605; buried in Westminster Abbey. M.I. erected by his widow Julian. (Cooper, II. 412, 554; A. B. Beaven.)

Heslop, Andrew
Adm. pens. (age 19) at Trinity, Mar. 9, 1840. S. of John. B. at Withnell, Lancs. School, Lancs. (private). Matric. Michs. 1840; B.A. 1844. C. of Trinity Church, Preston, Lancs., in 1846. In Clergy List, 1847, without address or curacy. Died Feb. 4, 1847, aged 26, at Whittle, Northumberland. (Clergy List; G. Mag., 1847, I. 448.)

Heys, or Hayes, John
Adm. pens. (age 19) at Pembroke, Apr. 24, 1785. S. of John, M.D., of Preston, Lancs. B. Aug. 4, 1765. School, Eton. Matric. Michs. 1785, as Heyes. Migrated to Trinity, Jan. 23, 1786; Crosse scholar, 1787; B.A. 1789; Chancellor’s medal, 1789; Members’ prize, 1790 and 1791; M.A. 1792. Fellow of Trinity, 1790. Adm. at Lincoln’s Inn, Jan. 22, 1793. (Eton Coll. Reg.)

Hodgkinson, Thomas
Adm. pens. at Emmanuel, 04 Jun., 1692. Of Lancashire. Probably of Preston.

Hollins, Edward
Adm. pens. (age 19) at Trinity, Feb. 5, 1855. [Elder] s. of Edward, of Preston, Lancs. [and of Llandudno, N. Wales]. B. at Tamworth, Staffs. School, Bridgnorth, Salop (Mr Merriman). Matric. Michs. 1855; B.A. 1859; M.A. 1862. J.P. for Staffs. and Warwickshire. Died June 27, 1921, at his residence, The Moat House, Tamworth, Staffs. Probably brother of the next. (Scott, MSS.; The Times, June 30, 1921.)

Hollins, Philip Leslie
Adm. at Trinity HALL, 1899. [3rd] s. of [Sir] Frank [1st Bart.], of Grey Friars, Preston, Lancs. [B. June 18, 1879.] School, Eton. Matric. Michs. 1899. Football (assoc.) ‘blue,’ 1901, 1902, 1903; Capt., 1903. Of Le Mote, Pebmarsh, Essex. Served in the Great War, 1914-19 (Lieut., R.A.S.C. (M.T.)). Died Oct. 27, 1933, in London. Buried at Long Melford, Suffolk. (Book of Blues; Univ. War List; Burke, P. and B., 1940; Fox-Davies, Armorial Families.)

Holmes, Henry
Adm. sizar (age 15) at St John’s, 19 May, 1690. S. of Henry, husbandman. B. at Sedbergh, West Riding of Yorkshire. School, Sedbergh (Mr Wharton). Matric. 1690; B.A. 1693/4; M.A. 1697. Perhaps R. of Waberthwaite, Cumberland, 1698-1719. Married Frances, widow of Rev. William Grainger, 13 Apr., 1702. Buried at Waberthwaite, 07 Apr., 1719. (E. Axon.) [[app:]Ord. deacon (Carlisle) 1694:06:03; priest (Carlisle for Chester) 1695:05:19 [:app][app:]C. of Whitbeck,, 1701; of Muncaster,, 1703-04 [:app][app:]R. of Bootle, Cumberland, 1704:08:17 till death[:app][app:]Buried 1729:12:24 in the Chancel at Bootle,, [:app][app:]Will dated 1729:10:26; will proved at Preston, [:app][app:](C.R. Hudleston; Nightingale II. 852,865)[:app]]

Hopkinson, John Clifford
Adm. pens. at Trinity, July 3, 1861. [2nd] s. of Benjamin, Esq., of Ambleside, Westmorland. B. there Mar. 30, 1842. School, Preston, Lancs. (Mr Smith). Matric. Michs. 1861. Migrated to St Catharine’s, Jan. 1862; B.A. (39th Wrangler) 1865. Adm. at Lincoln’s Inn, Feb. 14, 1865. Called to the Bar, Jan. 26, 1870. Of Park View House, Elm Park, Liverpool, in 1885. Brother of Charles G. (1869) and Edward F. (1864). (Inns of Court; Foster, Men at the Bar; Law Lists.)

Hornby, Edmund
Adm. Fell.-Com. (age 18) at Sidney, 30 May, 1747. 1st s. of Geoffrey (1703), Esq., of Poulton and Scale Hall, Lancashire. Bapt. at Preston, 08 Oct., 1728. School, Preston (Mr Oliver). Matric. 1747. Married Margaret, dau. of John Winckley, Esq., of Preston. Died 30 Sep., 1766. Brother of Geoffrey (1748). (J. Foster, Lancs. Pedigrees.)

Hornby, Edmund
Adm. pens. (age 17) at Trinity, May 6, 1790. [Eldest] s. of [the Rev.] Geoffrey (1768), of Preston, Lancs. B. [June 16, 1773]. School, Neasden, Middlesex (Mr Raikes). Matric. Michs. 1790; B.A. 1794; M.A. 1797. Adm. at the Inner Temple, Jan. 19, 1795. Called to the Bar, June 22, 1798. Of Dalton Hall, Westmorland. J.P. and D.L. High Sheriff, 1828. For many years Chairman of Lancaster Court of Quarter Sessions. M.P. for Preston, 1812-26. Married, Aug. 22, 1796, Lady Charlotte Stanley, dau. of Edward, Earl of Derby. Died Nov. 18, 1857, at Dalton Hall. Brother of Geoffrey (1798) and James J. (1795); father of Edmund G. (1817). (Boase, I. 1538; Burke, L.G., 1939; Inns of Court.)

Hornby, Geoffrey
Adm. pens. (age 18) at Sidney, 28 Mar., 1748. 2nd s. of Geoffrey (above), of Preston, Lancashire. B. there, 24 Jan., 1730. School, Preston (Mr Oliver). Matric. 1748-9. Died at Preston, 24 Nov., 1801. Brother of Edmund (1747). (J. Foster, Lancs. Pedigrees.)

Hornby, Geoffrey
Adm. Fell.-Com. (age 17) at Trinity, Feb. 29, 1768. [Only] s. of Edmund, of Poulton, Lancs. [and Margaret, dau. of John Winckley, of Preston]. B. 1750. School, Eton. Matric. Lent, 1768. Of Scale Hall, Lancs. D.L. and High Sheriff, 1774. Col., Lancs. Militia. Took Holy Orders. R. of Winwick, Lancs., 1781-1812. Married, Apr. 25, 1772, Lucy, dau. of James Stanley (styled Lord Strange). Died July 31, 1812. Father of Edmund (1790), James J. (1795), and the next. (Eton Coll. Reg.; Burke, L.G., 1939.) [R. of Winwick, from 1781:06:07 Buried Winwick, (J.R. Bulmer: Winwick Reg.)]

Hornby, George
Adm. pens. (age 18) at St John’s, 21 Jan., 1705/6. 3rd s. of Edmund, of Poulton-le-Fylde, Preston. Bapt. at Preston, 26 Aug., 1685. School, Sedbergh (Mr Wharton). Matric. 1705-6; B.A. 1709/10; M.A. 1713. Ord. deacon (Peterb.) 20 Sep., 1712; C. of Stoke Albany, Northamptonshire. R. of Whittington, Lancashire, 1706-48. Died 15 Nov., 1747. Brother of Geoffrey (1703). (Sedbergh School Register.)

Hornby, James John
Adm. pens. (age 17) at Trinity, Jan. 22, 1795. [2nd] s. of [the Rev.] Geoffrey (1768), of Preston, Lancs. [B. Aug. 27, 1777. School, Eton.] Matric. Michs. 1795; B.A. 1799; M.A. 1802. R. of North Repps, Norfolk, 1806-13 (instituted there again Dec. 7, 1809). R. of Winwick, Lancs., 1813-55. Married (1) Hester, dau. of Robert Vernon Atherton, of Atherton, Lancs., and had issue; (2) Catherine, dau. of Alexander Boyle, and had further issue. Died Sept. 14, 1855, at Winwick Hall. (Eton Coll. Reg.; Foster, Index Eccles.; Burke, L.G., 1939; G. Mag., 1855, II. 663.) [Ord. deacon (Chester) 1800:09:21, aged 23; priest, 1802:09:19 Admitted and instituted R. of Winwick, 1812:12:19 (J.R. Bulmer: Winwick Reg. &c.)]

Horne, John William
Adm. pens. at St John’s, Oct. 22, 1900. S. of Dennis, anchor-smith manager [died May 8, 1892] [and Elizabeth Faulkner]. B. Nov. 7, 1877, at Netherton, Dudley, Worcs. School, Dudley. Previously Assistant Master at St John’s College, Grimsargh, Preston. Matric. Michs. 1900. Kept six terms. Migrated to Magdalene, Michs., 1903. Kept three terms. Represented England (quarter and half mile) at the Athens Olympic Games, 1906. Living in 1946 at Christchurch, Hants.

Hudson, Ernest
Adm. pens. (age 20) at Pembroke, Oct. 1, 1888. S. of the Rev. Joseph (1853), V. of Crosby, near Carlisle [and Mary Anne, dau. of John Unsworth, of The Thorne, Penrith]. B. [Oct. 21, 1869], at Thornbarrow, Yorks. School, Rossall. Matric. Michs. 1888; B.A. 1891; M.A. 1896. Ord. deacon (Durham) 1892; priest, 1893; C. of St Helen’s, Bishop Auckland, 1892-5. C. of Holy Trinity, South Shields, 1895-7. C. of St Andrew’s, Bishop Auckland, 1898-1904. C. of St Aidan’s, Gateshead, 1904-6. R. of St Wilfrid’s, Newton Heath, Lancs., 1906-19. V. of St Paul’s, Preston, 1919-28. C. of Skerton, Lancs., 1928-31. V. of Barton, Westmorland, 1931-47-. Rural Dean of Penrith, 1937-47-. Brother of John (1879). (Rossall Sch. Reg.; Pembroke Coll. Reg.; Fox-Davies, Armorial Families; Crockford.) [Died Oct. 1958 (J.D. Pickles: Pemb. Ann. Gazette)]

Humber, Thomas
Adm. pens. at St John’s, Feb. 10, 1844. [Elder] s. of William, corndealer, of Myerscough [Preston], Lancs. [and Jane]. Bapt. Jan. 5, 1827. School, Preston Grammar (Mr Smith). Matric. Michs. 1844; Scholar, 1845; B.A. (9th Wrangler) 1848; M.A. 1852. Adm. at the Inner Temple, May 29, 1849. Called to the Bar, Nov. 17, 1853. Practised before the Lancashire Chancery Court. Of Preston. Died June 21, 1900, at Stockport. (Inns of Court; Law Lists; The Times, June 25, 1900.)

Huntly, Benjamin Corke
Adm. sizar at St John’s, Oct. 11, 1861. S. of Jesse, draper [and Anne Dorothy]. B. at Cranbrook, Kent. Bapt. Jan. 29, 1843. Matric. Michs. 1861; B.A. (40th Wrangler) 1865; M.A. 1868. Ord. deacon (London) 1866; priest (Rochester) 1868; C. of Holy Trinity, Sydenham, Kent, and Assistant Master at Dulwich College, 1866-75. Chaplain at San Paulo and Santos, Brazil, 1875-8. Head Master of Hutton Grammar School, Preston, 1878-90. Lic. pr., dio. Manchester, 1880-90. Died May 9, 1890. (Scott, MSS.; Crockford; Boase, V. 734; The Guardian May 14, 1890.)

Ireland, Thomas Wilson
Matric. Non-Coll. Michs. 1890. S. of John, schoolmaster, of Chorlton-cum-Hardy, Manchester. B. Aug. 29, 1863, at Preston. School, Manchester Grammar (Mr F. W. Walker). Migrated to Sidney, Jan. 12, 1892; B.A. (Nat. Sci. Trip., Pt I, 1st Class) 1893; M.A. 1905. Science master at Hymers College, Hull [East Riding of Yorkshire ], for 11 years. Head Master of Mexborough Secondary School, 1904-29-. (Schoolmasters’ Directories.) [ d. 1948:06:11 (J.D. Pickles: Sidney Sussex Coll. Ann.)]

Isherwood, John Nightingale
Adm. pens. at St John’s, Oct. 9, 1863. S. of Joseph, druggist [and Elizabeth]. B. at Preston, Lancashire. Bapt. Nov. 18, 1844. Matric. Michs. 1863; B.A. 1867.

Jackson, Richard Alias: Richard Kuerden
Adm. at Emmanuel, 05 Feb., 1644/5. Of Lancashire. S. of Gilbert. B. at Cuerden, near Preston. Previously adm. a commoner of St Mary Hall, Oxford, 1638. Migrated to Emmanuel, on the outbreak of the war. B.A. 1644/5. Incorp. at Oxford. M.A. (St Mary Hall) 1647. Created M.D. (Oxford) 1663, as Kuerden. Vice-Principal of St Mary Hall, 1646. A staunch Royalist. Practised as a physician at Preston, Lancashire. Antiquary. Friend of Sir William Dugdale. Probably died c 1693. (D.N.B.; Al. Oxon., where his admission at St Mary Hall is not recorded.)

Jackson, Thomas Hymers
Adm. sizar at St John’s, July 3, 1852. S. of George, deceased, of Huddersfield [and Esther Parrington]. B. at Northallerton [North Riding of Yorkshire ]. Bapt. July 27, 1833. School, Sedbergh (Rev. J. H. Evans, M.A.). Matric. Michs. 1852; B.A. 1856. Master at Alston College, Preston, Lancashire. Died Dec. 28, 1886, in London. (Sedbergh Sch. Reg.; Eagle, XIV. 312.)

Jacson, Edward
Adm. pens. (age 19) at Trinity, July 3, 1845. S. of George, of Barton, Preston, Lancashire. B. there. School, Rugby [Warwickshire ]. Matric. Michs. 1845; B.A. 1849; M.A. 1860. Ord. deacon (Chester) 1849; priest, 1850. R. of Easthope, Shropshire, 1852-8. R. of Thruxton, Herefordshire, 1858-70. Author, Harvest Thanksgiving Lecture. Died July 16, 1870. (Rugby Sch. Reg.; Clergy List; Crockford; Burke, L.G., 1st ed., I. 642-3.)

Jeffray, the Rev Lockhart William
M.A. 1842, incorp. from Oxford. 3rd s. of James, M.D., of Glasgow [Regius Professor of Anatomy, Glasgow]. [B. in Glasgow, Nov. 4, 1814.] At Glasgow University, 1827-31. Matric. from Balliol College, Oxford, Mar. 25, 1831, age 16; B.A. (Oxford) 1834; M.A. (Oxford) 1837. Ord. deacon (Chester) 1838; priest, 1839; P.C. of St Thomas’s, Preston, Lancashire, 1839-43. P.C. of Ashton-on-Ribble, 1843-53. R. of Aldford, Cheshire, 1853-62. Married, 1840, Catherine, dau. of Thomas Miller, of Preston. Author, Sermon. Died Apr. 16, 1862, at Grange-over-Sands. (Al. Oxon., which calls him Jeffrays; Clergy List; Crockford; Foster, Index Eccles.; G. Mag., 1862, I. 651; C. J. Fordyce.)

Johnson, John Edward
Adm. pens. at Sidney, May 29, 1854. S. and h. of John, silversmith. B. Aug. 29, 1835, at Ashby-de-la-Zouch, Leicestershire. Schools, Ashby-de-la-Zouch (Mr Green) and Preston (Mr G. N. Smith). Matric. Michs. 1854; B.A. 1858; M.A. 1864. Ord. deacon (Winchester) 1859; priest, 1860; C. of Beaulieu, Hampshire, 1859-62. C. of St Jude’s, Sheffield, 1862-3. V. of Thorney, Nottinghamshire, 1863-4. V. of St Jude’s, Moorfields, Sheffield, 1864-86. Disappears from Crockford, 1886.

Johnson, Walter Harrison
Matric. Non-Coll. Michs. 1899; B.A. 1902. Ord. deacon (Rochester) 1904; priest (Southwark) 1905; C. of St Mary Magdalen, Peckham, Surrey, 1904-7. Librarian and Vicar-Choral of Waterford Cathedral [Co. Waterford ], 1907-11. V. of Dungarvan, Co. Waterford, 1911-18. Chaplain of Blackburn Union, 1918-23. V. of Feniscowles, Lancashire, 1923-38. V. of St George’s, Preston, 1938-47-. (Crockford.) [ d. Nov. 1947, aged 73, at Preston, (P.J. Barnwell)]

Johnson, William Robert
Adm. pens. at Queens’, Michs. 1896. S. of the Rev. John (1857). B. Oct. 8, 1876, at Longton, Preston. Matric. Michs. 1896; B.A. 1901; M.A. 1919. Ord. deacon (Liverpool) 1902; priest, 1903; C. of St Paul’s, Widnes, Lancashire, 1902-5. C. of St Saviour’s, Everton, 1905-8. Missionary C. of St Luke Miss. district, Orrell, 1908-13. V. of St Ambrose, Widnes, 1913-19. Surrogate, 1918. V. of Burscough Bridge, 1919-34. V. of St Peter’s, Congleton, Cheshire, 1934-47-. Canon of Liverpool Cathedral, 1932. (Crockford.)

Julyan, Sarah Courtney
Matric Girton College 1878 Girton College 1878-81:10MT: Math.Trip., Cl.III 1882 S.Th. and L.Th. (Licensed Teacher in Theol.) MA T.C.D. 1906 Archbishop’s Dipl 1907 Gibson Prize Girton College 1920 Assistant Mistress: Blenheim House School, Reading, 1882 Assistant Mistress: Preston High School 1883-87 Math. and later 2nd Mistress: Shrewsbury High School, 1888-1911 pupil teachers’ classes for religious instruction: 1909-11 Did much parochial work, especially in Sunday sch., in reform of which she actively interested herself: Leader of reading circles, chiefly on lit. and hist. subjects, in connection with: University Extension Lectures d. 1930:07:15 no certificate [in earlier times, women who passed the Tripos examination were not awarded a degree (because they were women) but were awarded a Certificate instead].

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s