Preston’s Cambridge Alumni: E-G


Preston’s Cambridge alumni
A-B / C-D / E-G / H-J / K-M / N-P / R / S / T-V / W-Y


The information is taken from ‘ACAD – A Cambridge Alumni Database’, n.d., http://venn.lib.cam.ac.uk/acad/intro.html. For more information see Introduction
The material is heavily abbreviated. Most of the abbreviations are self-explanatory but a guide to any doubtful ones can be found here: http://venn.lib.cam.ac.uk/acad/2016/abbreviations.html and a glossary of the sometimes arcane Cambridge terminology here: https://janus.lib.cam.ac.uk/db/node.xsp?id=Glossary


Eccles, William Ernest Luis
Adm. pens. at Trinity, June 25, 1898. S. of John, of Farington House, near Preston, Lancs. B. there Oct. 11, 1879. School, Clifton College. Matric. Michs. 1898. Served in the Great War (Lieut., 14th Res. Regt., Cavalry; 3rd Res. Regt., Hussars, attached 14th Brigade; R.F.A., 1917; A.D.C. and Camp Commandant, H.Q., 41st Div., 1917; mentioned in despatches; Belgian Croix de Guerre). Of Dunderry Park, Navan, Co. Meath, in 1924. Perhaps brother of John K. (1890). (Not in Burke, L.G. Ireland; Clifton Coll. Reg.)

Ecroyd, William
Adm. pens. at Trinity, June 1, 1880. [2nd s. of William Farrer, Esq., J.P., M.P. for Preston, of Credenhill, Hereford, and Whitbarrow, Westmorland. B. Feb. 28, 1861. School, Rugby.] Did not reside. A member of the firm of W. Ecroyd and Sons, worsted spinners and manufacturers, of Burnley and Bradford. Retired, 1896. D.Litt., Manchester. Assumed, by Royal Licence, the name of Farrer in lieu of Ecroyd, July 29, 1896, in accordance with the will of his great-uncle, William Farrer, on succeeding to Whitbarrow, Westmorland, where he took up residence in 1920. Editor of the Victoria History of the County of Lancaster, and author of many historical books, including Early Yorkshire Charters. Died Aug. 17, 1924, at Forsjord, Mosjoen, Norway. (Rugby Sch. Reg.; Burke, L.G.; Changes of Name; C. R. Hudleston.)

Elleray, Stephen
Adm. sizar (age 19) at Christ’s, June 30, 1770. S. of Stephen. B. at Winster, Westmorland. School, Kirkby Lonsdale (Mr Wilson). Matric. Michs. 1770; Scholar, 1771. Migrated to Emmanuel, Nov. 6, 1773; Scholar, 1774; B.A. (4th Wrangler) 1774. Died Nov. 1774. Will dated Oct. 4, 1774. (J. B. Peace; Peile, II. 291.)

Falkner, Arthur Henry
Adm. pens. at Peterhouse, Oct. 1, 1894. S. of the Rev. Trueman Tully (1859), of Preston, Lancs. B. Oct. 31, 1875, at Bishop’s Stortford. School, Shrewsbury. Matric. Michs. 1894; Scholar, 1894; B.A. 1897; B.C. 1908. At St Mary’s Hospital. Medical Officer, Lancaster Union. Practised at Yealand Conyers, Carnforth, Lancs. Served in the Great War, 1914-19 (Major, R.A.M.C.; wounded twice; mentioned twice in despatches; D.S.O., 1919). Died Feb. 15, 1929, at Frodsham, Cheshire. (The Times, Feb. 16, 1929; Shrewsbury Sch. Reg.; T. A. Walker, 629; Medical Directories; Univ. War List; D.S.O. Book.)

Fanshawe, Thomas
Matric. Fell.-Com. from Trinity, Easter 1622. 1st s. of Thomas (above), of Jenkins, Barking, Essex. B. 1607. M.A. 1624 (Lit. Reg.). Adm. at the Inner Temple, 1620. Barrister, 1630. Bencher. M.P. for Preston, 1626; for Launceston, 1640-2. Died 1651. Will (P.C.C.) 1652. (Cussans, I. 139; A. B. Beaven.)

Farish, William Milner
Adm. pens. at Corpus Christi, Dec. 21, 1821. Of Cambridgeshire. [Doubtless s. of William (above).] Matric. Michs. 1822; Scholar, 1824; B.A. 1826; M.A. 1829. Ord. deacon (Lincoln) 1826; priest, 1827. P.C. of St Peter’s, Preston, Lancs., Dec. 15, 1837-63. Author, religious. Died Aug. 17, 1863, aged 60, at Ellesborough rectory, Bucks., whilst visiting his brother-in-law. Doubtless brother of George (1827), etc. (G. Mag., 1863, II. 381; Foster, Index Eccles.; Crockford.)

Farrant, Henry
Adm. pens. at Trinity, June 30, 1896. S. [and h.] of Henry Cecil Binstead [Major, Royal N. Lancs. Regt.], of Nooklands, Preston, Lancs. B. Nov. 19, 1878, at Peshawar, India. School, Rugby. Matric. Michs. 1896; B.A. (Mech. Sci. Trip., Pt I, 1st Class) 1899. Civil Engineer. Of Brook Heath, Sarisbury, Southampton, in 1904. Died Apr. 24, 1937, at Rye. (Rugby Sch. Reg.; The Times, Apr. 27, 1937.)

Farrington, Henry
Adm. pens. (age 15) at St John’s, 02 Feb., 1720/1. S. of Valentine, M.D., of Lancashire. B. at Preston. School, Manchester. Matric. 1721; B.A. 1724/5; M.A. from Sidney, 1728. Guild-Mayor of Preston, 1741-2. (Scott-Mayor, III. 337; Baines, IV. 172.) An Oxford contemporary was ord. priest at Norwich, 1739.

Fazakerley, Nicholas
University Counsel, 1738-57. Of Prescot, Lancashire. S. of Henry, of Fazakerley, near Liverpool. Matric. from Brasenose College, Oxford, 12 Mar., 1701/2, age 17. Adm. at the Middle Temple, 13 May, 1700. Barrister, 1707. M.P. for Preston, 1732, 1734, 1741, 1747, 1754, 1761-7. Recorder of Preston, 1742-67. An authority on Constitutional Law. Died in London, Feb., 1767. Will, P.C.C. (D.N.B.; Al. Oxon.)

Fearne, Thomas Gleadowe
Adm. pens. at St Catharine’s, Nov. 30, 1835. Matric. Lent, 1836 B.A. 1840; M.A. 1845. Ord. deacon (Chester) 1839; priest, 1840; C. of Horwich, Lancs., 1839-41. C. of St Peter’s, Preston, 1841-2. P.C. of Tintwistle, Cheshire, 1842-6. P.C. of Upper Thong, Yorks., 1846-53. (Scott, MSS. gives ‘sometime R. of St John’s, Holmfirth,’ which Crockford includes with Thongs-bridge.) R. of Richmond, Natal, 1853-82. Archdeacon of Durban, 1855-69. Canon of St Peter’s, Moritz Bay, 1859-82. R. of Berea, 1865-6. Archdeacon of Maritzburg, 1869-82. Author, religious. Died May 12, 1883, at South Hill, Springvale, Natal, aged 73. (Clergy List; Scott, MSS.; The Guardian, June 27, 1883; Boase, v. 1279; Crockford.)

Ferguson-Davie, Charles James
Adm. pens. at Trinity HALL, Oct. 25, 1888. Resided from 1891. [3rd] s. of Charles Robert (next), R. of Yelverton, Norfolk. [B. 1872.] School, Marlborough. Matric. Michs. 1891; B.A. 1894; M.A. 1899; Hon. D.D. 1909 Ramsden Preacher, 1915. Ord. deacon, Mar. 1896; priest, 1898; C. of St Paul’s, Preston, Lancs., 1896-9. Domestic Chaplain to the Bishop of Lahore, 1899-1902. S.P.G. Missionary at Rewari, Lahore, 1902-4 and 1905-7; at Rawalpindi, 1907-9. Bishop of Singapore, 1909-27; resigned. P.-in-charge of Umgeni, Natal, 1929-35. Director of Indian Mission, Natal, 1930-3. Warden of Anglican Hostel, Fort Hare, dio. of Grahamstown, 1933-42-. (Who’s Who, 1941; Marlborough Coll. Reg.; Kelly, Handbook, 1942; Crockford.) [ d. 1963:09:11 WWW ]

Fisher, John
Matric. Non-Coll. Michs. 1885, from Cavendish H. [S. of William, of Lancaster Bank, Preston. B. there Jan. 8, 1867.] B.A. 1888; M.B. and B.C. 1891. Adm. at Downing, 1893. At St Thomas’s Hospital. Entered Indian Medical Service, 1894. On the North West Frontier, 1897; served with Malakand Field Force, 1897, and Buner Field Force, 1898; mentioned in despatches; D.S.O., 1898; Capt., 1900; Major, 1910; Vice-Consul at Meshed, 1903-4; Lieut.-Col., 1906. Served in the Great War, 1914-19; mentioned in despatches. Retired, 1919. Of 321, Victoria Avenue, Palmerston N., New Zealand, in 1941. (Medical Directories; Who’s Who, 1941; D.S.O. Bk.; Univ. War List.)

Fisher, William
Adm. pens. at Christ’s, Apr. 16, 1883. S. [and h.] of William, of Preston. B. there Aug. 5, 1865. School, Preston Grammar (A. B. Beavan, M.A.). Matric. Michs. 1883; Scholar, 1883; Tancred Student, 1883; B.A. 1886; M.A. 1890. Ord. deacon (Ripon) 1890; priest, 1891. Master of Aysgarth School, Bedale, 1887-93. Head Master of Armidale School, N.S.W., Australia, 1893-1906; of Tudor House School, Moss Vale, N.S.W., 1906-16. Lic. pr., dio. of Sydney, 1906-16. Died Aug. 26, 1916, at Ashfield. (Peile, II. 696; Crockford.)

Fogge, Laurence
Adm. at Emmanuel, 28 Sep., 1644. Migrated (age 16) at St John’s, 02 Aug., 1645. S. of Robert (1612), clerk. B. at Preston, Lancashire. School, Bolton. Matric. 1645; B.A. 1648/9; M.A. 1652; B.D. 1659; D.D. 1679. Fellow of St John’s, 1650. Taxor, 1657. Approved for presbyterian orders, 16 Jun., 1658. R. of Hawarden [Flintshire ], till 1662. Afterwards conformed. R. of Wicken Bonant, Essex, 1668-71. V. of St Oswald, Chester, 1672-99. V. of Plemondstall [Plemonstall], 1673. Preb. of Chester, 1673-91. Dean, 1691-1718. Author, theological. Died 27 Feb., 1717/8; buried in Chester Cathedral. Father of Arthur (1686). (D.N.B.) [Ord. presbyter 1658 Ord. deacon and priest (Whitherne) 1660/1:02:28 R. of Hawarden, Flintshire, to 1662 (E. Axon.)[app:]R. of Harding, Flintshire, [:app][app:]Lic. to m. 1660:09:24 at Trinity the Less, London, Mary HARRISON sp., of Merstham, Surrey, [:app][app:]Portrait at St John’s College [:app][app:](T.P.R. Layng: LML; Atkinson, 425)[:app]]

Fogge, Orlando
Adm. pens. at Emmanuel, 28 Sep., 1644. Migrated (age 19) at St John’s, 02 Aug., 1645. S. of Robert (1612), R. of Hoole. B. at Preston, Lancashire. School, Wigan. Matric. 1645; B.A. 1648/9; M.A. 1652. Received presbyterian ordination, and afterwards episcopal. R. of Hawarden, Cheshire [???] [Flintshire], 1662-6. Died at Shrewsbury, c 1666:11:10. M.I. at St Mary’s, Shrewsbury [[app:]Ord. deacon (St Asaph) 1660:12:23; priest 1660/1:03:10 [:app][app:]Subscribed 1662:08:21 [:app][app:](Sheils: REB 46)[:app]]

Forshaw, Henry Philip
Adm. at Trinity HALL, 1895. [Younger] s. of John, Esq., of Hurst Grange, Penwortham, Preston. [B. 1877.] Schools, Rugby and Sherborne. Matric. Michs. 1895. Adm. Solicitor, Apr. 1903. Practising at Preston and Garstang, Lancs. (Forshaw, Parker and Co.), 1920. Served in the Great War, 1914-19 (Capt., King’s Own R. Lancaster Regt.; M.C. and Bar). Of 2, Lusaka, Fort Jamieson, N. Rhodesia, in 1937. Brother of the next. (Law Lists; Univ. War List; Sherborne Sch. Reg.; Rugby Sch. Reg.)

Forshaw, John Horrocks
Adm. pens. at Trinity, June 13, 1893. S. of John, of Hurst Grange, Preston, Lancs. B. there Feb. 8, 1875. School, Rugby. Matric. Michs. 1893; B.A. 1897. Gazetted to the West India Regt., 1900. Served in the Great War, 1914-19 (Capt., R. Berks. Regt.; Major, attached R.E. (Signals); mentioned in despatches). Brother of the above. (Rugby Sch. Reg.; Univ. War List.)

Foster, Arthur La Trobe
Adm. pens. (age 18) at Jesus, Oct. 1, 1879. [2nd] s. of Thomas Barham (1848), Esq. B. Jan. 12, 1861, at Manchester. School, Haileybury. Matric. Michs. 1879; B.A. 1883. Adm. at the Middle Temple, Apr. 19, 1882. Called to the Bar, Jan. 26, 1885. On the Northern Circuit. Deputy Recorder of Preston, 1890. Of Glendower, St Margaret’s-at-Cliffe. Died Mar. 24, 1921. Brother of Frederic B. (1878) and Walter H. (1881). (Foster, Men at the Bar; Scott, MSS.; Burke, L.G., 1939; Haileybury Reg.; The Times, Mar. 29, 1921.)

Foster, James Richard
Adm. pens. at St John’s, June 16, 1894. S. of Francis, farmer [died Dec. 14, 1874] [and Mary Ann]. B. Nov. 26, 1874, at Cranwell. Schools, Sleaford Grammar (Rev. R. Gibson) and Lincoln Grammar (Rev. Canon Fowler). Matric. Michs. 1894; B.A. 1897; M.A. 1902. Ord. deacon (Manchester) 1898; priest, 1900; C. of St Jude’s, Preston, 1898-1901. C. of Tetbury, Gloucs., 1901-4. C. of Bebington, Cheshire, 1904-10. C. of Badminton with Acton Turville, Gloucs., 1910-13. V. of Acton Turville, 1913-27. Served in the Great War, 1914-19 (Chaplain, R.A.C.D.). R. of Farmborough, Somerset, 1927-32. V. of Higham, Kent and Rural Dean of Cliffe-at-Hoo, 1932-8. R. of Merston, 1934-8. Died Nov. 4, 1938. (Crockford; The Times, Nov. 7, 1938.)

Frank, Nathaniel
Adm. pens. (age 19) at St John’s, 28 Mar., 1717. S. of John, of Lancashire. B. at Preston. School, Sedbergh. B.A. 1720/1; M.A. 1724.

Franks, Abraham
Alias: Abraham FRANK Adm. pens. (age 17) at Trinity, 06 Jun., 1702. S. of John, of Preston, Lancashire. School, Westminster. Matric. 1702; Scholar, 1703; B.A. 1705; M.A. 1709; D.D. 1728 (Com. Reg.). Fellow, 1708. Ord. deacon (Ely) 23 May, 1714; priest, 11 Jun., 1714. Chaplain to George II. R. of West Dene, Wiltshire, -1733. Preb. of Sarum [Wiltshire ], 1720-33. Died 02 Oct., 1733. Will, P.C.C. (Al. Westmon., 240.)

French, Edmund
Adm. pens. at Emmanuel, 14 Jun., 1659. Of Lancashire. S. of Edward, of Preston, age 22, in 1664. Matric. 1659; LL.B. from Trinity Hall, 1664. Signs for deacon’s orders (London) 18 Feb., 1664/5. R. of Campsey Ash, Suffolk, 1677. (Vis. of Lancs., 1664.)

Freville, George
Studied at Cambridge. S. of Robert, of Shelford, Cambridgeshire. Of the Middle Temple, Barrister. M.P. for Preston, 1547-52. Deputy High Steward of the University, 1549. Recorder of Cambridge, 1553. Baron of the Exchequer, 1559-79. Married, at St Pancras, Soper Lane, London, Jane, widow of Edward Banckes. Died May, 1579. Admon. (P.C.C.) 1580. (Cooper, I. 407; D.N.B.; J. Ch. Smith.)

Gabbatt, John Percy
Adm. at Peterhouse, Dec. 9, 1899. S. of John T., of Harley Street, Walton, Liverpool. B. Feb. 3, 1880, at Preston. Educated at University College, Liverpool (scholar). Matric. Michs. 1900; Exhibitioner; Scholar, 1901; B.A. (8th Wrangler) 1903; (Math. Trip., Pt II, 1st Class, 1904); M.A. 1907. D.Sc., Liverpool. Mathematical Lecturer, University College, Nottingham, 1904-8. Professor of Mathematics, Canterbury College, Christchurch, New Zealand, 1908-22. Of Durford Edge, Petersfield, Hants., in 1942. (T. A. Walker, 646; Who’s Who.) [ d. 1956:06:30 WWW ]

Gardner, John Lawrence
Adm. Fell.-Com. at Emmanuel, Dec. 16, 1816. Of Lancashire. S. of John, Esq., deceased, of Preston. School, Clitheroe (Rev. T. Wilson). Matric. Lent, 1817.

Gatty, Victor Herbert
Adm. pens. at Trinity, June 16, 1883. [S. of Frederick Albert, Esq., of Elmfield Hall, Accrington, Lancs. School, Harrow.] Director of F. A. Gatty and Co., khaki makers and exporters, Preston. J.P. for Lancs. Of Whiteholme, near Preston. Died Aug. 12, 1922. Brother of Edmund P. (1886), etc. (Harrow Sch. Reg.)

Gibson, Robert
Adm. Fell.-Com. (age 17) at Trinity, 01 Nov., 1742. S. of Charles, of Preston, Lancashire. School, Chesterfield, Derbyshire. (Mr Burroughs). Matric. 1742. Died 1790. (Fishwick, Goosnargh, 159.)

Goold-Adams, Edward Eyre
Adm. pens. (age 19) at Jesus, Oct. 1, 1881. S. of Richard Wallis. B. at Jamesbrook, Co. Cork. Matric. Michs. 1881; Exhibitioner; B.A. 1884; M.A. 1889. Ord. deacon (Newcastle-on-Tyne) 1887; priest, 1888; C. of Ellingham, Northumberland, 1887-9. C. of Preston, Lancs., 1889-97. R. of Beelsby, Lincs., 1897-1900. Appears in Crockford under Adams, 1888-90, then as Goold-Adams. Died Apr. 25, 1900. (F. Brittain.)

Gordon, William Hamilton
Adm. pens. at Trinity, May 12, 1885. [Only] s. of William Elrington [Vice-Admiral], of East Hill, Fareham, Hants. B. [Aug. 22], 1866, at Preston, Lancs. School, Charterhouse. Matric. Michs. 1885; B.A. 1888; M.A. 1892. Ord. deacon (Gibraltar, Litt. dim. for Rochester) 1891; priest (Rochester) 1892; C. of Oxted, Surrey, 1891-4. C. of Havant, Hants., 1895-8. C. of Fareham, 1898-1931. Perm. to off., dio. of Winchester, and Lic. pr., dio. Portsmouth, 1931-5. Lived latterly at East Hill, Fareham. Died May 31, 1935. (Charterhouse Sch. Reg.; Crockford; Trinity Coll. Record, 1936; Burke, L.G., 1939.)

Gorst (post Lowndes), Edward Chaddock
Adm. pens. (age 18) at Trinity, Mar. 1, 1852. S. [and h.] of Edward Chaddock Gorst [solicitor, of Preston, Lancs., who took the name of Lowndes]. B. Dec. 6, 1833, at Preston. School, Rugby. Matric. Michs. 1852; B.A. 1856, as Lowndes, E. C.; M.A. 1859. Assumed the surname and arms of Lowndes, by Royal licence, July 18, 1853. Of Palterton Hall, Derbs., and of Castle Combe, Chippenham, Wilts. J.P. for Lancs. and Wilts. D.L. for Wilts. High Sheriff of Wilts., 1874. Died May 13, 1909. Brother of John E. (1853) and Thomas W. (1858). (Burke, L.G., 1925.)

Gorst (post Lowndes), Thomas Mee
Adm. Fell.- Com. at St John’s, Dec. 15, 1820. Of Lancashire. [S. and h. of Edward, Esq., of Preston.] School, Preston Grammar. Matric. Michs. 1821; B.A. 1825; M.A. 1829. Took the surname of Lowndes, Jan. 18, 1841, under the will of his greatuncle, Robert Lowndes. Called to the Bar, Middle Temple, Nov. 24, 1826. Died unmarried June 1, 1853. (Burke, L.G., 1925; Changes of Name.)

Gorst, John Eldon
Adm. pens. at St John’s, May 21, 1853. [2nd] s. of Edward Chaddock, Esq. (who took the surname of Lowndes) [and Elizabeth, dau. of John D. Nesham]. B. [May 24, 1835], at Fishergate, Preston, Lancs. Bapt. May 30, 1835. [School, Preston Grammar.] Matric. Michs. 1853; Scholar; B.A. (3rd Wrangler) 1857; M.A. 1860. Fellow, 1857-60; Hon. Fellow, 1890. President of the Union, 1857. Assistant Master at Rossall School. Adm. at the Inner Temple, Apr. 18, 1857. Went to New Zealand, 1860. Civil Commissioner of Waikato, 1861-3. Returned to England and called to the Bar, May 1, 1865. On the Northern Circuit. Q.C., 1875. M.P. for Cambridge Borough, 1866-8; for Chatham, 1875-92; for the University, 1892-1906. Knighted, 1885. Solicitor- General, 1885-6. Under-Secretary of State for India, 1886-91. Deputy Chairman of Committees, House of Commons, 1888-91. British Plenipotentiary at the Labour Conference, Berlin, 1890. P.C., 1890. F.R.S., 1896. Financial Secretary to the Treasury, 1891-2. Rector of Glasgow University, 1893- 6. Of Castle Combe, Wilts. Married (1) Aug. 18, 1860, at Geelong, Australia, Mary Elizabeth, dau. of the Rev. Lorenzo Moore, of Christchurch, N.Z.; (2) Sept. 23, 1914, Mathilda Jane Ethel, dau. of Edward Johnson. One of the original founders of the Primrose League. Author, The Children of the Nation; New Zealand Revisited. Died Apr. 4, 1916. Buried at Castle Combe, Wilts. Brother of Edward C. (1852) and Thomas W. (1858); father of John E. (next). (D.N.B.; Dict. of N.Z. Biog.; Law Lists; Scott, MSS.; Foster, Men at the Bar; Burke, L.G.; Who was Who; The Times, Apr. 5, 1916.)

Gorst, Thomas William
Adm. pens. at Trinity, July 7, 1858. S. of Edward Chaddock [took the name of Lowndes], of West Cliff, Preston, Lancs. B. there [Feb. 5], 1840. School, Liverpool Collegiate Institution (Mr Howson). Matric. 1858; B.A. 1862; M.A. 1865. Adm. at the Inner Temple, June 5, 1861. Called to the Bar, Apr. 30, 1864. Solicitor to the Commissioners of H.M. woods, forests and land revenues, 1877. Married and had issue. Of 90, Oxford Terrace, Edgware Road, London, in 1885. Died Mar. 26, 1908. Brother of Edward C. (1852) and John E. (1853). (Law Lists; Foster, Men at the Bar; Burke, L.G., 1925.)

Gorst, William Chaddock
Adm. pens. (age 20) at Caius, Mar. 19, 1781. [3rd] s. of Robert, gent., of Preston, Lancs. B. there [Nov. 4, 1760]. Schools, Winwick (Mr Worthington), Holland (Mr Hooton), Chester Grammar (Mr Vanburgh) and Richmond, Yorks. (Mr Zouch). Scholar, 1781-4; matric. Lent, 1782; B.A. 1785; M.A. 1788. In Holy Orders. Died Oct. 23, 1798. Buried at Preston. (Venn, II. 104; not found in Index Eccles.)

Graham, John William
Adm. at King’s, Oct. 13, 1881. [S. of Michael. B. 1859, at Preston, Lancs. Schools, Friends’, Ackworth and Kendal; at University College, London; B.A. (London) 1881.] Matric. Michs. 1881; B.A. 1884; M.A. 1888. Assistant Master at Oliver’s Mount School, Scarborough, 1884-6. Tutor at Dalton Hall, Owens College, Manchester, 1886-97; Principal, 1897-1924. Treasurer and an active manager of the University Settlement at Ancoats. University Extension Lecturer at Victoria University, Manchester. Fellow and Lecturer at Woodbrooke, Selly Oak, Birmingham, 1924-5. Professor of the Principles and History of Quakerism at Swarthmore College Pa., U.S.A., 1925-6. Settled at Cambridge, 1928. Chairman of the Peace Committee of the Society of Friends for 15 years. Helped to found the Smoke Abatements League of Great Britain. Author, The Faith of a Quaker; William Penn, Founder of Pennsylvania; War from a Quaker Point of View; The Harvest of Ruskin; The Destruction of Daylight; The Divinity in Man; England and America, etc. Died Oct. 17, 1932, at Cambridge. (King’s Coll. Adm. Reg.; Who was Who; The Times, Oct. 19, 1932.)

Graham, William James Holmes
Adm. pens. at Emmanuel, Mar. 3, 1890. S. of W. [? William (1856)], Esq., of 2, Temple Gardens, London. [B. Mar. 4, 1872. School, Repton.] Matric. Michs. 1890; B.A. 1893. Called to the Bar, Inner Temple, Nov. 17, 1896. Clerk of assize, Northern Circuit. Of 1, Chapel Street, Preston, in 1943. Brother of Gerard (1892). (Repton Sch. Reg.; Law Lists.)

Gregson, Edward
Alias: Edward GRIGSON B.A. 1489/90; B.D. 1501. Of Preston, Lancashire. Original fellow of Jesus, 1498. Founded fellowships and scholarships at St John’s, 1527. R. of Fladbury, Worcestershire. Will (P.C.C.) 1540. (Cooper, I. 61; A. Gray.)

Grenville, Christopher
Adm. scholar at Trinity HALL, 16 Jan., 1698/9. Of Preston, Lancashire. Probably s. of Sir Christopher.

Ground, Joshua
Adm. pens. at St John’s, June 24, 1843. S. of Daniel, yeoman, of Whittlesea, Cambs. [and Elizabeth]. B. there. Bapt. Sept. 27, 1823. School, Oundle (Mr T. Pooley). Matric. Michs. 1843; B.A. 1848; M.A. 1851. Ord. deacon, 1848; priest, 1849; C. of Standon, Herts., 1855-62. C. of St Martin’s, Lincoln, 1863. C. of Holy Trinity, Preston, Lancs., 1864-5. Sometime C. of Melcombe Regis, Dorset. Chaplain of Metropolitan Asylum, Caterham, Surrey, 1870-82, and Chaplain of the Guards Depot, Caterham, 1880-2. Married, June 4, 1851, Sarah, dau. of J. Hammond, Esq., of The Grange, Wimbledon, London. Died Feb. 11, 1882, at Caterham. (Clergy List; Crockford; Scott, MSS.; The Guardian, Feb. 15, 1882.)

Guest, Ernest Bryan
Adm. pens. at Christ’s, May 25, 1895. [Only] s. of the Rev. Thomas Hill (1858). B. in Manchester. School, private and at Owens College, Manchester. Matric. Michs. 1895; Scholar, 1897; B.A. 1898; LL.B. 1899; M.A. 1902. Articled to a firm of solicitors in Preston; qualified but never practised. Subsequently adm. at Lincoln’s Inn but died before his anticipated call to the Bar, Sept. 6, 1905, at the vicarage, Poulton-le-Fylde. (Peile, II. 799; Scott, MSS.; The Times, Sept. 11, 1905.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s